بلوک هبلکس

معرفی بلوک های بتنی هوادار اتوکلاو شده ( هبلکس ):

بلوک های AAC  در مجتمع کارخانجات هبلکس رضوی با برند تجاری هبلکس رضوی در دو کارخانه مشهد (خراسان رضوی ) و بیرجند (خراسان جنوبی) با استفاده از ماشین آلات پیشرفته و مواد اولیه درجه یک تولید می شود.

در حال حاضر مجتمع کارخانجات هبلکس رضوی زیر نظر سازمان عمران و توسعه خراسان، وابسته به آستان قدس رضوی محصولات بلوک سبک خود را در دو رده مقاومتی AAC2 و AAC4 تولید می نماید.

تاریخچه هبلکس:

بتن سبک هوادار اتوکلاو شده یا همان هبلکس در 90 سال پیش جهت دستیابی به محصول ساختمانی با قابلیت های ویژه از قبیل وزن پائین با حفظ مقاومت فشاری و استحکام در برابر فشار های وارده، مقاومت در برابر سرما و گرما و عایق حرارتی ، عایق صوتی و کارکرد آسان در کشور سوئد اختراع شد. ویژگی های متمایز هبلکس سبب جهانی شدن محصول و برتری نسبت به سایر متریال های سنتی گردید.

افزایش روزافزون تقاضا از این نوع بتن  باعث شد که تا سال ۱۹۹۵ میلادی تعداد ۵۱ کارخانه با حجم تولیدی برابر با ۳۱ میلیون متر مکعب در هر سال در سراسر دنیا احداث گردد و تا سال ۱۹۹۸ میلادی این تعداد به ۱۵۰ واحد تولیدی با ظرفیت ۵۰ میلیون متر مکعب در سال افزایش یابد.

کاربرد های بتن سبک AAC :

امروزه از بتن سبک هوادار اتوکلاو شده برای ساخت بلوک دیواری برای دیوارچینی و تیغه چینی و پارتیشن بندی ساختمان بعنوان دیوار غیر باربر استفاده می شود. مزایای هبلکس نظیر سبک بودن، عایق بودن و راحتی کار با آن بدلیل ابعاد مناسب و برشکاری آسان سبب شده علاوه بر استفاده گسترده در تولید بلوک سبک، در ساخت قطعات پیش ساخته سبک بتنی نیز کاربرد های زیادی داشته باشد.

پوکه صنعتی هبلکس با ابعاد مختلف نیز یکی دیگر از محصولات تولیدی مجتمع کارخانجات هبلکس رضوی می باشد که در شیب بندی و کف سازی ساختمان، پرکننده سبک در پروژه های عمرانی مورد استفاده قرار می گیرد. پایین بودن وزن پوکه هبلکس سبب کاهش بار مرده ساختمان و همچنین کاهش مقاطع اسکلت می گردد. سبک شدن ساختمان تاثیر زیادی بر مقاوت سازه در برابر زلزله خواهد داشت.

مواد اولیه و نحوه تولید:

بطور کلی، هبلکس مخلوطی از سیمان، سیلیس و آهک می باشد و از پودر آلومینیوم جهت هوادار کردن آن استفاده می شود. بتن آماده شده با این مواد در قالب هایی با ابعاد بزرگ ریخته شده و با کنترل دقیق شرایط، طی فرآیند کنترل شده شیمیایی در حرارت معین و تحت فشار در دیگ های اتوکلاو بمدت 12 ساعت آماده می گردد.

ابعاد بلوک های هبلکس:

طول بلوک سبک تولیدی در هبلکس رضوی 60 سانتیمتر و ارتفاع آن 25 سانتیمتر می باشد. ضخامت این بلوک ها برای کاربرد های مختلف، متفاوت می باشد. ضخامت های 8 و 10 سانتیمتر برای تیغه چینی داخلی ساختمان و بصورت غیر باربر بکار می رود. از ضخامت های 12 – 15 – 20 نیز برای دیوارچینی و دیوار های بیرونی ساختمان استفاده می شود. هرچه ضخامت دیوار بیشتر باشد میزان اتلاف انرژی و عبور صوت کاهش می یابد.

 

 

طول(CM)

ارتفاع (CM)

ضخامت (CM)

کاربرد

60

25

8

تیغه داخلی

60

25

10

تیغه داخلی

60

25

12

دیوار بیرونی

60

25

15

دیوار بیرونی

60

25

20

دیوار بیرونی

 

مزایای هبلکس:

سبک ولی بسیار مقاوم و با دوام:

با بهره گیری از روش ویژه ساخت بتن هوادار اتوکلاوشده، بتنی بسیار سبک (حدود 550 کیلوگرم در متر مکعب)، با ساختار منحصر به فرد متخلخل (سلولی)  بدست می آید. این ساختار برای مدت طولانی نیازی به بازسازی نداشته وعمر بسیار طولانی خواهد داشت علیرغم وزن بسیار سبک این محصول مقاومت آن نیز از سطح بالایی برخوردار است. دوام و استحکام آن به دلیل پوشش سیلیکات کلسیم در اطراف میلیون ها حفره هوا  و همچنین پخت توسط بخاردر اتوکلاو تحت فشار ۱۲ اتمسفر می باشد. خواص مکانیکی عالی آن  را محصولی برتر و مطمئن جهت ساخت و ساز درمناطق زلزله خیز نموده است. بیش از ۶۰ سال است که سازه های ساخته شده از  بتن های هوادار اتوکلاو شده  در مناطق آب و هوایی گوناگون در سراسر دنیا  استفاده می شود.

مقاومت حرارتی بالا:

بلوک هبلکس رضوی بدلیل اینکه پل حرارتی ندارد در نهایت دیواری بصورت عایق یکپارچه ایجاد می نماید. (بدلیل استفاده از چسب های همگن در اتصال بلوک ها)

تخلخل داخلی بتن که توسط پودر آلومینیوم ایجاد شده، دلیل اصلی کاهش اتلاف انرژی از دیوار های ساختمان می شود. معمولا دمای اتاق در ساختمان هایی که از مصالح عایق استفاده می کنند در تمام نقاط برابر و بصورت ثابت می باشد. این مزیت هبلکس نسبت به سایر بلوک ها سبب کاهش مصرف انرژی و داشتن دمای مطلوب فضا می گردد.

مقاومت صوتی:

حفره های داخلی بلوک دارای هوای حبس شده هستند که در صورت برخورد امواج صوت به بلوک، مقاومت زیادی در برابر عبور امواج صوتی از خود نشان می دهد. کاهش شدید انتقال صدا از دیوار های ساخته شده با بلوک های AAC علاوه بر حفظ حریم خصوصی خانه مانع از ورود آلودگی صوتی فضای بیرون به داخل می گردد.

مقاوم در برابر آتش:

بتن هوادار اتوکلاو شده رضوی از مواد طبیعی معدنی تشکیل شده و به همین دلیل نه تنها آتشزا نیست بلکه مقاومت بالایی نسبت به آتش دارد و در هنگام آتش سوزی گاز مضر تولید نمی کند. این محصول توانایی تحمل دمای شدید ، تا 1200 درجه سانتیگراد را دارد. یک دیوار ۱۰ سانتیمتری غیر باربر رضوی دارای ارزش    UL (درجه آتشپادی) برابر با ۴ ساعت می باشد که این عدد بیش از الزامات سخت ترین استانداردهای موجود ساختمانی است. سیستم  بتن هوادار اتوکلاوشده رضوی بهترین شرایط را جهت ایمنی ساکنین و جلوگیری از تلفات جانی و مالی فراهم می سازد

سهولت در اجرا:

دیوارچینی با بلوک هبلکس بدلیل دقیق بودن ابعاد آن بسیار آسان می باشد. سبک بودن و بزرگتر بودن ابعاد آن باعث بیشتر شدن سرعت اجرای دیوارچینی می گردد.

بریدن و نصف کردن بلوک بوسیله اره نجاری براحتی صورت گرفته و اجرای شیارزنی برای عبور تاسیسات الکتریکی و مکانیکی با سرعت و کیفیت بسیار بالایی انجام می گردد.

مقاوم در برابر یخ زدگی:

هبلکس بدلیل ساختار متخلخل با درصد بالای حفره های بسته، مقاومت خوبی در برابر یخ زدگی دارد که امتحان خود را در کشور های سردسیر مانند سوئد و سوئیس پس داده است.